Aktualności

14.02.2024 Środa Popielcowa

Biskup kaliski Damian Bryl przewodniczył w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu Mszy św. na rozpoczęcie Wielkiego Postu. - Wielki Post jest czasem danym człowiekowi po to, aby się uświęcił i przez swoją postawę poruszył innych, że nie można tak żyć, że trzeba jednak wyjść z cienia swoich spraw i skierować się ku Bogu - mówił w homilii bp Łukasz Buzun.

- Środa Popielcowa dla nas chrześcijan to szczególny dzień. Rozpoczynamy czas Wielkiego Postu, czas przygotowań do najważniejszych świąt, kiedy będziemy przeżywać cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie Chrystusa. Przed świętami wielkanocnymi Kościół zaprasza nas do towarzyszenia Jezusowi cierpiącemu, ale także do naszej osobistej przemiany, do nawrócenia. Nawrócenie wymaga decyzji, że chcę żyć inaczej, piękniej, zgodniej z Ewangelią – mówił na początku liturgii bp Damian Bryl.

Homilię podczas Eucharystii wygłosił biskup pomocniczy diecezji kaliskiej, który zachęcał wiernych, aby nie stracić czasu Wielkiego Postu. – Duch świata zaślepia nas i każe myśleć jedynie o sobie w kategoriach sukcesu, popisywania się, zysku, ale to jest fałszywy obraz człowieka. Potrzeba nam przemiany – powiedział kaznodzieja.

Akcentował, że Wielki Post jest czasem danym człowiekowi po to, aby uświęcił się. - Wielki Post to nie jest sprawa tylko osobista, indywidualna, ale to jest sprawa publiczna. Nie możemy dać się zepchnąć do zakrystii, bo grzech ma też wymiar społeczny, nie jest tylko czymś indywidualnym. W najbliższą niedzielę będziemy szli drogą krzyżową ulicami miasta Kalisza. Pójdziemy także po to, żeby poruszyć tych, którzy są w uśpieniu, żeby dać im sygnał, że nie można tak żyć, że trzeba jednak wyjść z cienia swoich spraw i skierować się ku Bogu – podkreślił biskup.

Zaznaczył, że czas Wielkiego Postu wzywa człowieka do uporządkowania życia, oczyszczenia serca, ale także do uczynków zewnętrznych. – „Nawróćcie się całym swym sercem”. Przyjmijmy dzisiaj u progu Wielkiego Postu to orędzie. Nawrócimy się przez czyny miłości w relacji do Boga, do bliźniego i do samego siebie – mówił bp Buzun.

Wraz z biskupem kaliskim Damianem Brylem modlili się: bp Łukasz Buzun, ks. prał. Adam Modliński, proboszcz katedry, klerycy etapu propedeutycznego kaliskiego seminarium wraz z prefektami ks. Dariuszem Kulińskim i ks. Pawłem Rybakiem.

                                                                                   tekst i zdjęcia :Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

Galeria