Ministranci

Ministranci pozdrawiają się słowami: Króluj Nam Chryste, w odpowiedzi słyszą: Zawsze i Wszędzie!

Ministrant jest pomocnikiem podczas sprawowania Mszy świętej i podczas innych nabożeństw liturgicznych. Nazwa pochodzi od łacińskiego ministrare, co znaczy służyć. Służymy Bogu i Kościołowi, kiedy przyczyniamy się do tego, aby liturgia była piękna. Ministrant jest tym, który niesie znaki. Ministrant niesie pewne określone przedmioty, które dla liturgii są niezbędne i mają dla niej ważne znaczenie. Te znaki mają ludziom wierzącym coś przedstawiać i wskazywać na inną rzeczywistość.

Ministrant powinien sam stawać się znakiem wskazującym poprzez świadectwo życia i służbę do Kogo należy i Komu służy swoją postawą i zaangażowaniem. Jest przedstawicielem ludu, który wskazuje na ważność i zaangażowanie każdego podczas sprawowania liturgii, gdyż wierni w  niej współdziałają i współtworzą ją na większą chwałę Boga.

Każdą liturgię czy nabożeństwo rozpoczynamy modlitwą:

Oto za chwilę przystąpię do ołtarza Bożego, do Boga, który rozwesela młodość moją. Do świętej przystępuję służby. Chcę ją dobrze pełnić. Proszę Cię Panie Jezu o łaskę skupienia, by myśli moje były przy Tobie, by oczy moje były zwrócone na ołtarz, a serce moje oddane tylko Tobie.

Kończymy natomiast następującymi słowami modlitwy:

Boże, którego dobroć powołała mnie do Twej służby, spraw, bym uświęcony uczestnictwem w Twych tajemnicach, przez dzień dzisiejszy i całe me życie, szedł tylko drogą zbawienia. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.
Panie powołaj wielu z nas!

Opiekunem grupy ministrantów katedralnych jest ks. Marek Zawisła

Zbiórki ministrantów są w każdą sobotę od godz. 9:30.

Organizujemy spotkania i wyjazdy sportowe i rekreacyjne.

Jeżeli chcesz być jednym z ministrantów,
jeżeli chcesz poznać bliżej Chrystusa,
jeżeli chcesz wspólnie z nimi cieszyć się
uczestnicząc w wycieczkach, turniejach, zabawach...
PRZYJDŹ do zakrystii i zapisz się,
zostań jednym z nich!
Nieważne, w jakiej szkole jesteś, podstawówce,
gimnazjum czy liceum.
Pamiętaj! Nigdy nie jest za późno, aby zostać ministrantem!