Aktualności

28.03.2024 Msza Wieczerzy Pańskiej

Msza Wieczerzy Pańskiej

– Dzisiaj w czasie Ostatniej Wieczerzy towarzyszymy Jezusowi, który ustanawia Eucharystię, Jezusowi, który obmywa uczniom nogi pokazując na czym ma polegać najważniejsze przykazanie miłości - mówił biskup kaliski Damian Bryl, który przewodniczył Mszy Wieczerzy Pańskiej w katedrze św. Mikołaja w Kaliszu.

W homilii ks. dr Jarosław Powąska wskazywał, że treść Ostatniej Wieczerzy mówi o uczcie i ofierze. - Eucharystia jest ofiarą. W Eucharystii, ale już nie mocą baranka, który jest zabijany, ale mocą miłości Chrystusa zostajemy oddzieleni od świata. Ta miłość czyni nas świętymi. Świętość rodzi się z tego, gdy wierzymy w tę miłość porywającą, zawstydzającą i zadziwiającą Pana Jezusa. Jego miłość jest wyjątkowa, szlachetna i piękna – podkreślił kaznodzieja.

Zaznaczył, że słowo uczta oznacza bycie razem w miłości Chrystusa. – Chrystus jako wielki przekaziciel miłości Ojca przekazuje nam tę miłość poprzez ofiarę i ucztę. Wydziela nas więc ze świata i jednocześnie posyła nas do tego świata, abyśmy tę miłość dalej rozdzielali – przekonywał dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kaliszu.

Wskazał, że Pan Jezus sam się wydał, a jednocześnie został wydany przez Judasza. – Zdradzamy Jezusa, gdy zapominamy, że Bóg nas wybrał, abyśmy byli Jego – abyśmy inaczej niż reszta postępowali. Zdradzamy, gdy nie chcemy się wydać: poddać się zrządzeniom Bożej Opatrzności – mówił ks. Powąska.

Podczas liturgii Wielkiego Czwartku bp Damian Bryl obmył nogi dwunastu mężczyznom – przedstawicielom parafian katedry św. Mikołaja w Kaliszu.

Po komunii św. z okazji ustanowienia Sakramentu Kapłaństwa dzieci złożyły życzenia biskupowi kaliskiemu Damianowi Brylowi i biskupowi pomocniczemu Łukaszowi Buzunowi oraz obecnym kapłanom.

Msza Wieczerzy Pańskiej zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do kaplicy adoracji zwanej Ciemnicą, gdzie pozostanie do wielkopiątkowej liturgii na cześć Męki Pańskiej.

   zdjęcia i tekst za: Ewa Kotowska-Rasiak/KAI

 

                                                                                                                                               

Galeria