Aktualności

25.05.2024 Pielgrzymka grupy pomarańczowej

Pielgrzymi grupy pomarańczowej Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki w dniu 25 maja modlili się na Jasnej Górze.O godz.18.30 pielgrzymi uczestniczyli w Mszy św.  w kaplicy Cudownego Obrazu, a o godz.21.00 w Apelu Jasnogórskim.

03.05.2024 Mszą św. za Ojczyznę

- Jeśli chcemy coś znaczyć w przyszłości, jeśli chcemy zapisać się w księdze wieków i w pamięci ludzkości naśladujmy Maryję i Jej macierzyńską troskę o sprawę człowieka - mówił bp Łukasz Buzun w 233. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mszę św. za ojczyznę biskup pomocniczy odprawił w katedrze pw. św. Mikołaja w Kaliszu.
 
W homilii celebrans podkreślał, że w dzisiejszej liturgii Kościół modli się przyzywając Maryi, ponieważ Bóg dał w Niej naszemu narodowi przedziwną pomoc i obronę.
 
Wskazywał, że we współczesnych czasach bardzo ważna jest wolność zewnętrzna, ale także trzeba walczyć o wolność wewnętrzną. – Cały czas toczy się prawdziwa walka o ducha ludzkiego, bo żeby mieć władzę nad człowiekiem, trzeba kierować jego myślami, sterować jego uczuciami i przez to wpłynąć na jego decyzje. Często jest w tym jakaś perfidia manipulacji, która polega na tym, że człowiek uważa, że staje się wolny, że nie podlega żadnej władzy i że sam decyduje o wszystkim, że jest samowystarczalny. Jednak z biegiem czasu taki człowiek odkrywa, że to jest pozorna wolność – powiedział biskup pomocniczy

17.04.2024 Wielkanocne spotkanie pielgrzymów grupy pomarańczowej

W sobotę 13 kwietnia odbyło się wielkanocne spotkanie pielgrzymów grupy pomarańczowej. Spotkanie tradycyjne rozpoczęło się Mszą Świętą w Katedrze Kaliskiej którą celebrował ks. Dominik Herbeć przewodnik grupy w intencji wszystkich pielgrzymów pieszych oraz  dobrodziejów i ofiarodawców grupy katedralnej. Po Mszy Świętej pielgrzymi spotkali się przy wielkanocnym stole w auli Domu Katolickiego przy ul 3 Maja. W czasie spotkania pielgrzymi rozpoczęli już wspólne przygotowania do tegorocznej pieszej pielgrzymki. Dziękujemy wszystkim za spotkanie świąteczne.

09.04.2024 Wizytacja kanoniczna

W dniach 8 i 9 kwietnia parafia św. Mikołaja – Katedra przeżywała wizytację kanoniczną biskupa kaliskiego Damiana Bryla. Poprzednia wizytacja miała miejsce w 11 marca 2018 roku i przeprowadził ją biskup pomocniczy Łukasz Buzun.

Wizytacja rozpoczęła się w poniedziałek, 8 kwietnia Mszą św. w intencji chorych i starszych, podczas której udzielony został sakrament namaszczenia chorych. Po Eucharystii ks. biskup Damian Bryl spotkał się z chorymi w sali parafialnej, gdzie przygotowano słodki poczęstunek. O godz. 15.00 na Cmentarzu Miejskim odbyło się nabożeństwo za zmarłych. Następnie biskup kaliski spotkał się z przedstawicielami grup duszpasterskich i rady duszpasterskiej oraz katechetami pracującymi w szkołach znajdujących się na terenie parafii. Wieczorem odbyło się spotkanie ze studentami działającymi w Duszpasterstwie Akademickim.

30.03.2024 Liturgia Wigilii Paschalnej

Bóg nigdy nie jest przeciwko człowiekowi, a Jego przykazania są po to, aby człowiek mógł żyć dobrze i szczęśliwie - mówił biskup kaliski Damian Bryl w katedrze kaliskiej podczas Liturgii Wigilii Paschalnej.

W homilii celebrans odwołując się do czytań z liturgii Wigilii Paschalnej podkreślał, że Bogu zależy na człowieku i pragnie dla niego szczęścia. – Bóg nigdy nie odwrócił się od człowieka. To człowiek odwrócił się i odwraca od Pana Boga. Bóg nigdy nie odwraca się od człowieka, bo Bogu ciągle na człowieku zależy – powiedział bp Bryl.

Najnowsze zdjęcia