Aktualności

10.09.2019 ZAPROSZENIE NA MSZĘ ŚWIĘTĄ W INTENCJI RODZICÓW, NAUCZYCIELI I WYCHOWAWCÓW

W niedzielę, 15 września b.r. o godz. 10.00, na rozpoczęcie IX Tygodnia Wychowania, w kościele katedralnym pw. św. Mikołaja w Kaliszu zostanie odprawiona Msza św. z okazji 75-tej rocznicy męczeńskiej śmierci oraz 20-tej rocznicy wyniesienia do chwały ołtarzy bł. Franciszka Stryjasa – Syna ziemi kaliskiej, świeckiego katechety, który za nauczanie dzieci religii został zamordowany przez Niemców podczas II wojny światowej.

 

Serdecznie zapraszam do udziału w tej Eucharystii, która będzie sprawowana pod przewodnictwem J.E ks. Bp Łukasza Buzuna – biskupa pomocniczego diecezji kaliskiej. Podczas Mszy św. będziemy modlić się za rodziców, nauczycieli oraz za wszystkich odpowiedzialnych za wychowanie młodego pokolenia Polaków.

 

Uprzejmie proszę, aby obecność na Mszy św. zaznaczyć Sztandarem Szkoły.

 

 

Z wyrazami szacunku i kapłańskim pozdrowieniem

 

Proboszcz Parafii Katedralnej

 

 

 

KRÓTKI ŻYCIORYS

BŁ. FRANCISZKA STRYJASA MĘCZENNIKA

SYNA ZIEMI KALISKIEJ


 

Bł. Franciszek Stryjas ur. się 26 stycznia 1882 w Popowie na terenie parafii Iwanowcie. Był wzorowym mężem i ojcem oraz dobrym gospodarzem. Odznaczał się żywą wiarą, a przede wszystkim pobożnością maryjną. Ten skromny i prosty człowiek posiadał uzdolnienia pedagogiczne i bardzo kochał dzieci. Od młodości marzył o tym, żeby uczyć religii. Realizację swoich młodzieńczych marzeń rozpoczął dwa lata po zamknięciu w 1940 r. przez niemieckie władze okupacyjne kościołów w okolicznych parafiach oraz po aresztowaniu i wywiezieniu księży do obozu zagłady w Dachau. Z niezwykłą ofiarnością i narażaniem własnego życia przez prawie trzy lata przygotował około 300 dzieci do I Komunii św. Działalność katechetyczna Franciszka Stryjasa przerwana została 20 lipca 1944 r., kiedy to został wezwany na posterunek żandarmerii do Opatówka. Po dwóch dniach śledztwa połączonego ze stosowaniem przemocy fizycznej został przewieziony do siedziby gestapo w Kaliszu. Bity i torturowany cicho i pokornie znosił cierpienia. Na skutek licznych obrażeń ciała i ogólnego wyniszczenia po dziesięciu dniach pobytu w wiezieniu, zmarł 31 lipca 1944 r. Jan Paweł II, 6 czerwca 1991 r. podczas spotkania z nauczycielami i katechetami we Włocławku powiedział: To tu, niedaleko stąd, umęczony został polski patriota i syn Kościoła Franciszek Stryjas za nauczanie dzieci w prywatnych domach pacierza i katechizmu. Franciszek Stryjas został wyniesiony do chwały ołtarzy przez Jana Pawła II w Warszawie dnia 13 czerwca 1999 r. Od 25 marca 2001 r. trumienka z relikwiami Błogosławionego Męczennika II wojny światowej znajdują się w katedrze kaliskiej.